Papyllon či Dave Brannigan – ktorá z kapiel zahrá na Szigete?

Tue Apr 11 15:23:12 2017

Organizátori festivalu Sziget aj tento rok dajú šancu jednej mladej slovenskej kapele zahrať si  na jednom z najväčších európskych festivalov. Či to bude kapela DAVE BRANNIGAN zo Žiliny alebo prešovský PAPYLLON sa rozhodne v hudobnom súboji posledný aprílový utorok. Súťaž Jednou ranou na Sziget, ktorej partnerom je Rádio_FM, sa bude konať v utorok 25. apríla o 20:00 v Komornom štúdiu Slovenského rozhlasu.

Koncerty budú naživo vysielané aj v Rádiu_FM. Víťaz súťaže, ktorého určia návštevníci a poslucháči koncertu v hlasovaní, si zahrá na 25. ročníku Sziget festivalu v Budapešti, od 9. do 16. augusta. Vstup na koncerty je zdarma, jeden z hlasujúcich vyhrá permanentku na Sziget festival.

 

Papyllon tvoria štyria kamaráti z Prešova, ktorých dala dokopy a stále pokope drží hudba a spoločná vízia. “Vznikli sme v roku 2012, no stále máme pocit, že sme ešte ani poriadne nezačali,” hovoria. Majú za sebou EP s názvom Sink or Swim, ktoré vydali v roku 2015. Nájdete na ňom single Waves a Harmful, ku ktorým vznikli videoklipy a ktoré odpálili na festivaloch ako sú Grape, Rock for People alebo Off Camera Festival v Poľsku. Niekedy na prelome leta/jesene 2016 začali dávať dokopy nápady na ich prvý album. Chceli k tomu pristupovať inak, ako pri nahrávaní EP, takže štúdio vymenili za skúšobňu a všetko od samotného nahrávania až po mix si robia sami. “Naším cieľom je hrať na koncertoch a festivaloch, kde nevidno koniec davu, dať ľudom kus seba, a pritom všetkom si ponechať čistú hlavu,” vyjadrili sa.

 

Dave Brannigan je štvorčlenná  gitarová skupina, ktorá vznikla v Žiline na jeseň 2012. V tomto roku  nahrala kapela ich prvý singel Old Fashion Show a začala prezentovať svoju tvorbu v kluboch. Tú ovplyvňuje prevažne gitarová hudba - rock'n'roll, indie rock a podobné žánre. Chalani sa zúčastnili súťaže Queen of the Rock v Púchove, kde zvíťazili a získali nahrávanie singla v LVGNC studio, ktorý má názov Moon Acacia (mesačný agát). Tento singel ich úspešne prezentoval v Demovnici_FM a vybojoval im účasť na demovnicových koncertoch, na čo nadväzovala aj nominácia v Radio_Head Awards 2016 v kategórii objav roka. Ďalšia výhra v súťaži Show Us Your Music im opäť priniesla možnosť nahrať single Phony Crown a Golden Mine. Momentálne dokončujú debutový album Young Creatures, ktorá pokrstia v máji.

 

V programe 25. ročníka je už aj slovenská kapela. Je ňou duo Kinsfolk. Medzi hviezdy tohtoročného Szigetu patria mená ako P!nk, Kasabian, Jamie Cullum, PJ Harvey, alt-J, Interpol, Wiz Khalifa, Major Lazer a mnohí ďalší. Program a informácie o festivale nájdete na webe www.szigetfestival.sk.